Sepia Ensemble

Zespół powstał w 2012 roku przy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwunastu muzyków-solistów, występujących w rozmaitych konfiguracjach, od solowych do dużych składów ensemblowych, połączyła szczególna pasja do wykonywania muzyki najnowszej. Zespół organizuje koncerty w poznańskich instytucjach kulturalnych wypełniając nową muzyką niestandardowe miejsca. Sepia Ensemble posiada bogaty repertuar autorstwa polskich kompozytorów, który ciągle poszerza o partytury szczególnie interesujących twórców ze świata. Ponadto zespół sam tworzy ciekawe projekty, m. in. poświęcone muzyce kompozytorek, z okazji 100-lecia nadania praw wyborczych kobietom (2018), zainicjował także cykl sesji medytacyjno-muzycznych „IntroSepia”.

W grudniu 2012 roku zespół zrealizował dwa projekty z okazji Roku Johna Cage’a, na które złożyły się dzieła amerykańskiego artysty, a rok później dwukrotnie wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musicacoustica-Beijing w Pekinie. Od 2014 roku, grupa realizuje szczególny projekt artystyczny „Zooming” poświęcony współczesnej muzyce poszczególnych krajów. Dzięki temu, muzycy wystąpili m.in. podczas Międzynarodowego Forum Kompozytorów w Poznaniu, Estonian Music Days w Tallinnie, Randfestspiele Zepernick w Zepernicku International Contemporary Music Festival w Teheranie, Festival LOOP 11 w Brukseli, w dublińskim Hugh Lane Gallery oraz luksemburskim Foyer Européen.
W 2017 roku zespół został zaproszony przez kompozytora prof. Reinharda Kargera do udziału w koncercie z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. W 2018 roku Sepia Ensemble została oficjalnie Artystą-Rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Sepia Ensemble regularnie współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich, a od 2013 roku pełni rolę zespołu-rezydenta Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”.